Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av energi- och golvvärmeprodukter samt konsultverksamhet i anslutning till detta ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 181 846 | 178 310 | 194 185 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 900 | 4 305 | 6 778 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 030 | -1 430 | 1 795 |
| Årets resultat (tkr) | 322 | -1 794 | -2 241 |
| Summa tillgångar (tkr) | 148 547 | 146 594 | 148 839 |
| Antal anställda | 62 | 63 | 71 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 181 846 | 178 310 | 194 185 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 900 | 4 305 | 6 778 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 030 | -1 430 | 1 795 |
| Årets resultat (tkr) | 322 | -1 794 | -2 241 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 43 887 | 52 959 | 56 122 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 104 660 | 93 635 | 92 717 |
| Tillgångar (tkr) | 148 547 | 146 594 | 148 839 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 21 127 | 20 805 | 22 599 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 27 959 | 26 371 | 25 901 |
| Avsättningar (tkr) | 5 372 | 6 567 | 7 970 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 55 000 | 55 000 | 55 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 39 089 | 37 851 | 37 369 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 148 547 | 146 594 | 148 839 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 30 883 | 30 310 | 33 030 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 212 | 13 338 | 14 161 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 62 | 63 | 71 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 933 | 2 830 | 2 735 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 711 | 693 | 665 |
| Vinstmarginal | 6.5% | 2.4% | 3.5% |
| Soliditet | 27.8% | 27.1% | 27.7% |
| Kassalikviditet | 155.4% | 105.4% | 125.5% |
Tt Thermotech Scandinavia AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Thermotech Management Services AB och koncernmoderbolag är Purmo Group Oyj. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av energi- och golvvärmeprodukter samt konsultverksamhet i anslutning till detta ävensom idka därmed förenlig verksamhet.